بررسی فرمت ویدیو

فایل های ویدیو می بایست با فرمت Fast Start MP4، کدک ویدیویی X264 و کدک صوتی AAC باشند. ابتدا توسط برنامه FFProbe و دستور زیر فرمت ویدیو و صدا را بررسی کنید. به جای file.mp4 نام فایل خود را بنویسید.

ffprobe -i file.mp4 -hide_banner

در صورتی که فرمت صدا و تصویر درست هستند توسط FFMPEG فایل را آماده و در غیر اینصورت توسط HandBrake مجددا اینکود کنید. فایل های اینکود شده توسط HandBrake نیازی به آماده سازی توسط FFMpeg ندارند.

آماده کردن فایل توسط FFMpeg

در صورتی که فرمت صدا و تصویر درست است، توسط برنامه FFMpeg و دستور زیر آن را به فرمت MP4 مناسب تبدیل کنید.

ffmpeg -i in.mp4 -c copy -movflags +faststart out.mp4

به منظور اجرای این دستور فایل ffmpeg.exe را درون پوشه ایی که ویدیو ها در آن قرار دارند کپی کرده و سپس همزمان با نگاه داشتن کلید shift در جایی خالی از پوشه راست کلیک کنید و گزینه Open command window here یا Open PowerShell window here را انتخاب کنید.

در پنجره کامند باز شده دستور بالا را وارد کرده و به جای in.mp4 اسم فایل ورودی و به جای out.mp4 اسم فایل خروجی را وارد کنید. از فایل ایجاد شده بدون مشلکی میتوانید در اسپات پلیر استفاده کنید.

اینکود توسط HandBrake

در صورتی که فرمت ویدیو H264 و فرمت صدا AAC نیست لازم است فایل را مجددا اینکود کنید. به این منظور پیشنهاد میشود از برنامه HandBrake استفاده کنید. پس از دانلود و نصب برنامه مراحل زیر را طی کنید.

پس از باز کردن برنامه فایل ویدیو یا برای پردازش دسته ایی پوشه ایی که فایل ها در آن قرار دارد را باز کنید.

در صفحه summary گزینه web optimized را فعال نمایید.

در صفحه video بهتر است فریم ریت را برابر با 25 قرار دهید، همچنین گزینه Fast Decode را فعال و Encoder Profile را بر روی Baseline قرار دهید. این تنظیمات باعث میشوند کدینگ ویدیو پیچیدگی کمتری داشته باشد و بر روی دستگاه های با پردازنده ضعیف روانتر اجرا شود. در نهایت میتوانید کیفیت ویدیو را توسط Constant Quality تغییر دهید. این مقدار هر چه بزرگتر باشد کیفیت و حجم فایل خروجی کمتر خواهد شد. می توانید با چند بار سعی و خطا بر روی بخشی از ویدیو به بهترین کیفیت و حجم ممکن دست پیدا کنید.

از آنجایی که اکثر دوره های آموزشی به صدای استریو نیازی ندارند پیشنهاد میشود به منظور کاهش حجم فایل و پیچیدگی دیکود در صفحه Audio کیفیت صدا را 128 و Mixdown را برابر Mono قرار دهید.

پس از تنظیم مقادیر و انتخاب فایل خروجی دکمه Start Encode را فشار دهید. فایل های MP4 اینکود شده توسط FFMPEG کاملا با اسپات پلیر هماهنگی دارند.

افزودن ویدیو جدید

این مطلب هنوز وارد نشده است.

به SpotPlayer بپیوندید

ما مشتاق همکاری با افراد علاقه مند و کوشا در زمینه های زیر هستیم:

  • JavaScript Programming
  • NodeJS Programming
  • HTML & CSS Designing & Programming
  • C++ Programming
  • Network Administration
  • NoSQL & Big Data Programming
  • Nueural & Deep Networks Programming
ارسال درخواست